Як вступити до ВНЗ в США на бакалавріат?

Як вступити до ВНЗ в США на бакалавріат?

 m

Ця стаття написана на основі інтерв’ю з професором з Western Colorado University Ніком Купенським.

США - це, напевно, лідер за рівнем освіти не лише в Північній Америці, а й в усьому світі. Саме тому сюди кожного року подають заявки сотні тисяч іноземних студентів, але вибирають з них лише найталановитіших та найбільш амбіціозних. Що потрібно для вступу в Сполучені Штати та як виділятися серед інших абітурієнтів, розберемо в цьому пості! 

Уявимо, що Ваш аплікаційний пакет документів - це 100%. З чого він складається:

  • 30% - Ваш GPA (середній бал) та результати екзаменів
  • 30% - есе та мотиваційний лист 
  • 30% - Ваші досягнення у школі та внекласна діяльність
  • 10% - рекомендаційні листи

А зараз давайте розберемо кожен з цих аспектів окремо та більш детально.

Середній бал та екзамени

Якщо Ви хочете подавати заявку в університети Америки, то перше, на що дивиться приймальна комісія, - це середній бал за навчальних рік. Запам’ятайте: обов’язково потрібно подавати виписки оцінок за останні 4 роки навчання (тобто 8, 9, 10 та 11 класи, якщо Ви вже закінчили школу, та за 8, 9, 10 та перший семестр 11 класу, якщо Ви ще в 11 класі). Ці виписки оцінок повинна надати Вам Ваша школа з печаткою та підписом директора. Обов'язково потрібно перекласти цей документ англійською мовою та на англійській версії поставити печатку та підпис. 

Щодо переводу оцінок з нашої 12-бальної в американську 4-бальну систему (так, в США саме чотирибальна система оцінювання): у кожного университету свої вимоги та ми не можемо надати Вам чіткої відповіді на це питання, тому радимо Вам написати приймальній комісії університету на пошту та запитати напряму.

При вступу на бакалаврат у США є два екзамени: 

  • TOEFL - тест на підтвердження рівня володіння англійської мови (більше про тест та підготовку до нього ми писали в одному з попередніх постів). Необхідний мінімальний бал для вступу в певний університет можна подивитись на сайті самого ВНЗ.
  • SAT - це прототип нашого ЗНО. Його складають американські підлітки у випускному класі. Цей екзамен містить такі секції, як: Читання та аналізування тексту, Використовування мови та Математики. Але після Covid-19 майже всі університети зробили його optional (на вибір учня), тобто, якщо Ваш бал нижчий, ніж середній бал студентів, які вступили до університету, Ви можете не відправляти його. 

Мотиваційний лист та Додаткові есе  (Personal Statement and Supplementary essays)

Мотиваційний лист - це один з найважливіших документів при подачі заявки в американський університет. Саме за ним приймальна комісія виносить остаточне рішення щодо приймання студента. Це есе, в якому Ви розповідаєте всю свою історію, як вона пов’язана з професією, яку Ви обрали, та мотивацію (не дарма ж лист називається мотиваційним). Через нього Ви повинні розкрити свою мотивацію навчання, та чим вона глобальніше, тим краще (погодьтесь, мотивація стати лікарем та винайти вакцину від раку набагато краще сприймається комісією, ніж стати лікарем та заробляти купу грошей). Пам’ятайте: приймальна комісія університету перевіряє тисячі есе, та потрібно написати таке, щоби в пам’яті залишилось саме Ваше! Але мотиваційний лист це дуже обширна тема та за один параграф її не розбереш.

Додаткові есе (supplementary essays) - це окремі питання від кожного університету, на які Вам потрібно розгорнуто відповісти. Може бути одна тема, а може бути декілька. Все індивідуально та залежить від кожного коледжу. Зазвичай одне з питань, яке ставлять майже в усіх випадках - “Why us?” (Чому саме наш університет). Але є й досить незвичайні питання. Наприклад, Колумбійський університет, що входить до Ліги Плюща, має такі питання:

  • Назвіть книжки, які вплинули на Вас більш за все?
  • Що для Вас означає щастя?
  • Назвіть унікальні причини, чому Ви хочете навчатися в нас.

Шкільні досягнення та позакласна діяльність (Honors and Extracurricular Activities)

Ваша шкільна діяльність показує університету, що Ви активний студент та будете не лише навчатися, а й брати активну участь в житті учбового закладу. Це можуть бути такі активності, як: редактор шкільного блогу, президент класу/школи, президент/засновник або просто член якогось клубу, організатор заходів, проведення дослідження або наукової роботи (одна з найважливіших актівностей при зарахуванні до універу).

Позакласна діяльність розкриває приймальній комісії Вас як особистість. Без сильних активностей потрапити у ВНЗ своєї мрії вкрай важко. Дуже важливо обирати такі активності, які підходять саме Вашій професії, бо якщо Ви хочете подавати на лікаря, а в анкеті укажите, що займалися танцями, це не зіграє Вам на руку. 

Наприклад, Ви обрали напрямок - Бізнес, це означає, що у Вашому резюме повинні бути такі активності, які розкривали би Вас як лідера. Це програма обміну FLEX (Future Leaders Exchange), заснування організацій (або навіть свого власного бізнесу), стажування тощо. Але є одна активність, яка підійде під будь-що - волонтерство. Волонтери - це люди, які піклуються не лише про себе, а й про оточуючих, а такі люди завжди цінуються.

Рекомендації

Рекомендаційні листи не грають таку важливу роль, як документи, зазначені вище, але вони все одно є обов’язковими для кожного університету. Їх наявність означає, що Ви людина, на яку можна покластися. Для подачі заявки Вам потрібно буде мінімум три рекомендації від:

  • Директора школи
  • Двох Учителів, що добре Вас знають

Буде добре, якщо у Вас буде ще додаткова рекомендація від голови організації, в якій Ви брали участь.

Коли та Як подавати заявку?

Дедлайни подачі.

Хочемо зазначити, що в університетах США є два види дедлайнів (останній день подачі заявок):

  1. Early Action (EA). Студенти подають заявки в листопаді та отримують відповіді від колледжей в січні-лютому. При цьому, отримавши запрошення від університету, ви можете взяти деякий час на роздум, приймати це запрошення або ні.
  2. Early Decision (ED). Цей вид дедлайну також передбачає більш ранню подачу документів (зазвичай дедлайни для EA та ED однакові). Проте при ED ви заключаєте з університетом згоду про зачислення у разі отримання запрошення. Тобто ви зобов’язани зачислитися саме в цій ВНЗ незалежно від того, яка стипендія вам нарахована та наскільки вона вам підходить. Подаючи заявку на ED, ви показуєте університету серйозність своїх намірів. 
  3. Regular Decision (RD). Це останній термін подання заявок на вступ, який припадає зазвичай на 1 січня. При цьому ви можете подавати заявку в максимум 20 університетів.

Як подавати заявку?

Є декілька способів подати заявку в американський університет. Перший - це подати заявку через сайт самого університету, натиснувши на кнопку “Apply” (знизу показано, як це виглядає на сайті Єльського Університету)

Другий варіант - податися через універсальний портал для подачі заявок CommonApp.

CommonApp -  це сервіс, через який Ви можете подати заявку в будь-який університет. Він корисний тим, що у ньому Ви можете заповнити все: свої досягнення у школі та внекласну діяльність, мотиваційний лист та рекомендації тощо. Для цього Вам потрібно вибрати вкладку “CommonApp” (як показано нижче)

А на вкладці “My Colleges” (що показана нижче) ви можете додавати університети, в які будете подавати заявки:

Як безкоштовно навчатися в університеті Америки?

Як ми писали раніше, США - це безпосередній лідер за рівнем освіти. Проте ця освіта може коштувати від 10 до 70 тисяч доларів. Для країн СНГ така вартість одного навчального року є непосильною. Однак все ж таки є декілька способів, як вчитися абсолютно безкоштовно та отримати від університета 100% фінансування.

  • Merit-based scholarship - таку стипендію нараховують студентам за відмінне навчання та інші академічні досягнення. Для її отримання вам знадобляться: транскрипт оцінок, сертифікати екзаменів SAT та TOEFL, мотиваційний лист, участь в конференцях, наукові публікації, волонтерська діяльність.
  • Need-based scholarship - фінансова допомога студентам. Університети можуть надати таку допомогу, яка буде на 100% покривати вартість навчання. Але все також залежить від доходів вашої родини. Розмір необхідної допомоги розраховується за такою формулою: витрати на навчання мінус загальний внесок вашої родини. Для подачі заявки на такий вид стипендії вам необхідно заповнити CSS profile та відправити його всім університетам, куди ви будете вступати. 

Заявки на стипендію відправляються разом із заявкою на вступ. 

Бажаємо вам зарахування до університету своєї мрії та отримання 100% стипендії!